طراحی های برتر

طراحان نامدار فرش ایران متولد سال های ۱۲۴۸ تا ۱۲۸۰

99998556

در بین سال‌ های ۱۲۴۸ تا ۱۲۸۰ طراحان فرش بسیار بزرگی در ایران ظهور کردند که این هنر را در داخل کشور زنده نگه داشتند.  میر مصور یکی از طراحان نامدار فرش ایران بود که در تبریز می ‌زیست ، این هنرمند بزرگ در سال ۱۲۷۰ شمسی به دنیا آمد. میر مصور یک مینیاتوریست فوق العاده قهار بود که به کار نقاشی قالی مشغول بود ، این هنرمند بزرگ به همراه رسام ارژنگی که او نیز از بزرگترین طراحان  فرش ایران در آن سال ها به شمار می ‌آمد مدرسه صنایع مستظرفه را در شهر تبریز تاسیس کردند.(فرش شاهکار آریایی)

البته این دو تنها طراحان نامدار فرش ایران در شهر تبریز نبودند و افراد دیگری نیز همچون محمد حسینی خیابانی در این دوران هنر طراحی فرش را در این شهر زنده نگه داشته بودند. از دیگر طراحانی که در این بازه زمانی می زیست می توان به محمد حسین نقشه چی اشاره کرد ، این هنرمند بزرگ دارای آثار هنری بسیار زیبایی بود که تمامی آنها در زمینه نقش فرش می باشند.

طراحان نامدار فرش ایران متولد سال های ۱۲۸۰ تا ۱۲۹۰

در این سال ها نیز تعداد بسیار زیادی از هنرمندان و طراحان نامدار فرش ایران باعث پیشرفت این هنر در کشور شدند. غلام حسین اسکندانی و عبدالکریم رفیعی از جمله طراحان در این سال ها بودند که در شهر تبریز می زیستند ، این دو هنرمند در زمینه طراحی نقش فرش تبحر خاصی داشتند.

عیسی بهادری یکی از بزرگترین طراحان نامدار فرش ایران است که در سال ۱۲۸۴ به دنیا آمد این هنرمند اصفهانی است که در زمینه طراحی نقش فرش ها فعالیت داشت بعد از اینکه دوران تحصیل خود را در مدرسه کمال الملک اصفهان به پایان رساند در سال ۱۳۱۵ سرپرستی هنرستان هنرهای زیبای اصفهان را پذیرفت و باعث پیشرفت بسیار زیادی در فعالیت های هنری این استان شد. این هنرمند بزرگ در نهایت در سال ۱۳۶۵ از دنیا رفت. محمد رسولی یکی دیگر از طراحان نامدار فرش ایران در این دوره زمانی می باشد که در سال ۱۲۸۵ در کرمان به دنیا آمد و از طراحان و هنرمندان بزرگ کرمانی بود.

طراحان نامدار فرش ایران متولد سال های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۰

این سال ها را می توان سال های ظهور هنرمندان کرمانی در هنر طراحی فرش دانست ، از جمله طراحان نامدار فرش ایران در این سال ها می توان به سه هنرمند کرمانی رشید فرخی ، محمد ارجمند کرمانی و علی صاحب الزمانی اشاره کرد. یکی دیگر از بزرگترین طراحان نامدار فرش ایران که در سال ۱۲۹۸ در تبریز به دنیا آمد عباس علی اعلا باف بود که آثار هنری بسیار زیبایی را از خود به جا گذاشته است.

رسام عری زاده نیز یکی دیگر از هنرمندان این عرصه است. این هنرمند بزرگ در سال ۱۲۹۳ در شهر تهران به دنیا آمد و یکی از بزرگترین طراحان فرش شهر تهران نام گرفت. محمد صنیعی از دیگر طراحان نامدار فرش ایران است که در سال ۱۲۹۴ در شهر کاشان به دنیا آمد ، این هنرمند از بزرگترین طراحان فرش شهر کاشان می باشد که دارای آثار هنری بسیار زیبایی است.

طراحان نامدار فرش ایران متولد سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۰

محمد افسری که در سال ۱۳۰۴ در شهر کاشان به دنیا آمد ، این هنرمند بزرگ در زمینه طراحی فرش آثار هنری بسیار جالب و زیبایی را خلق نموده است. عباس کرباسیون از دیگر طراحان نامدار فرش ایران است که در شهر اصفهان به دنیا آمد این هنرمند بزرگ نیز از هنرمندان اصفهانی است که در این بازه زمانی به دنیا آمده است و در زمینه طراحی فرش آثار هنری بسیار زیادی را خلق کرده است که این آثار هنری جزو بهترین آثار ایران به شمار می آیند.(فرش شاهکار آریایی)

محمد حسین فخر الواعظین مهدوی از نسل جوان تر طراحان نامدار فرش ایران می باشد که در سال ۱۳۱۰ در مشهد به دنیا آمده است این هنرمند فرزند یکی از طراحان و نقاشان بسیار قدیمی کرمانی یعنی شیخ عبدالکریم فخرالواعظین مهدوی می‌باشد که ایشان نیز در زمینه طراحی نقش فرش دارای آثار هنری بسیار زیبایی می باشند.

طراحان نامدار فرش ایران متولد سال های ۱۳۱۰ تا ۱۳۲۰

مجید حاجی بلند یکی از طراحان نامدار فرش ایران می باشد که در سال ۱۳۱۰ در شهر تبریز به دنیا آمد ، این هنرمند بزرگ تبریزی دارای آثار هنری بسیار زیادی در زمینه طراحی فرش می باشد که باعث می شود ایشان یکی از بهترین طراحان فرش در شهر تبریز باشد. از دیگر طراحان نامدار فرش ایران که در شهر تهران به دنیا آمده است جعفر پاکدشت است که جزو بزرگترین طراحان فرش شهر تهران می باشد ، این هنرمند یکی از هنرمندان تهرانی است که جزو نسل جوان طراحان نامدار فرش ایران است.(فرش شاهکار آریایی)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید