دکوراسیون, طراحی های برتر, مبلمان

چطور یه فرش خوب بخریم؟ اصلا از کجا بخریم؟؟

شرکت-فرش-آریایی-کاشان-9

هنگامی که زوجین تصمیم به خرید فرش و یا قالی می گیرند معمولا پس از مراجعه به مراکز فروش دچار سردرگمی در انتخاب می شوند. در این حال کارشناسان فرشی که در مراکز فروش حضور دارند زوجین را راهنمایی می کنند و پیشنهاد هایی به آنها می دهند.شاید این سوال برای همه شما پیش آمده باشد که در این بین بهتر است به سلیقه خودمان عمل کنیم و یا حرف فروشنده رو قبول کنیم ؟ پاسخ ما بینابین این صحبت هاست. یعنی ابتدا بر اساس سلیقه ، کاربرد، بودجه مورد نظر خود به انتخاب فرش دست بزنید و پس از آن از صحبت های کارشناس کمک بگیرید و استفاده کنید چون کارشناسان با توجه به علم و تجربه ای که در این زمینه دارند می توانند کمک خوبی برای شما باشند.و دست آخر به نتیجه گیری برسید.

 

چگونه فرش ماشینی خوب انتخاب کنیم ؟

قبل از خرید فرش ماشینی حتما ابعاد خانه را با دقت اندازه گیری نمایید و اگر در منزل شما ستون هایی وجود دارد و یا این چنین موارد جای آنها را در نظر بگیرید.فرش های ماشینی چند نوع هستند: فرشهای ترنج دار ، فرشهای افشان، فرش های طرح ماهی.

فرش های افشان به علت نداشتن ترنج، محیط خانه را بزرگتر جلوه می دهند.طرح گل ها در فرش های افشان می تواند به صورت ریز و یا بزرگ باشد.

فرش های ترنج دار برای فضاهای بزرگتر که ترنج آنها مشخص تر است مناسب تر می باشندخصوصا اگر لوستر در بالای آنها قرار گیرد.

چطور یه فرش خوب بخریم

فرش های دستباف به علت بافتی که دارند در مراحل بافت ممکن است دچار عیوبی شوند. اما به دلیل اینکه تار و پود فرش بسیار متراکم و پیچیده است این عیوب شاید در هنگام خرید نمایان نباشند و نتوان آنها را ملاحظه کرد.

فرش دست باف چه عیب هایی ممکن داشته باشد؟

۱ نقشه فرش : طرح ، رنگ ، خلوت بودن، ناهماهنگی رج یا طرح ، سطوح متفاوت فرش و عدم توجه به سلیقه مخاطب.

۲ لول شدن کنار فرش : گره های نازک، شفت و شل بودن تارها رعایت نکردن اندازه ها، پخش نامنظم چله ها ، نامنظم بودن و پخش نشدن چله ها بر سر دار است.

۳ رگه دار بودن : نامنظم کوبیدن پودها، مواد اولیه متفاوت، دو دست شدن بافت.

۴ هم اندازه نبودن حاشیه : فرش هایی که بالازدگی ، پایین زدگی ، واریز نشدن یکنواخت و سره دار شدن است.

۵ دورنگی فرش : عواملی که باعث دو رنگی فرش می شود؛ خوب رنگ نشدن پشم، استفاده از پشم نامرغوب، خشک کردن پشم بدون زیر و رو کردن آن در زیر آفتاب.

۶ کج بودن کناره فرش : اگر فاصله نخ های چله روی کجو، شل بودن نخ های چله، یکسان نبودن فاصله نخهای چله بر سر دار و زیردار، پرتاب بودن پود ضخیم و بیشتر یا کمتر از حد معمول کشیده شدن پود ضخیم است.

پرز فرش به چه صورت باشه ؟

فرش-هزار-شانه-فیلی-افشان-گلدرشت-کد-314-05

پرز فرش یکی از نکاتی است که حتما باید مورد توجه قرار دهید. ویژگی های پرز خوب برای فرش، بادوام بودن، درخشان بودن و همچنین انعاطف پذیری آن است. فرشهایی که پرز نرمی دارند نسبت به فرش های با پرز ضخیم دوام کمتری دارند و همچنین تمایل بیشتری به جذب گرد و خاک دارند و سخت تر تمییز می شوند.

بافت فرش باید به چه صورتی باشد؟

شاید مهم ترین مساله در انتخاب فرش همان پرز فرش باشد. اگر می خواهید در این مورد اطلاعاتی را کسب کنید در پشت فرش کیفیت بافت مشخص تر است. با مطالعه ویژگی هایی که در پشت فرش نوشته شده است به رویه ای می توانید اطلاعات زیادی از قبیل نحوه تراکم، کوبیدگی ، گره ها یکنواختی طرح، شمارش دقیق گره ها دست یابید.

بهترین تراکم فرش ماشینی

شاید شما نیز در این مورد که فرش خوب چگونه تراکمی دارد یا باید چند شانه باشد اطلاعات دقیق ندارید.فرش های ماشینی که در بازار وجود دارند معمولا ۵۰۰، ۷۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۱۰۰ شانه و با تراکم های ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۱۷۰۰، ۲۰۰۰، ۲۲۵۰، ۲۷۵۰ هستند؛ ااگر شما جزو خریدارانی هستید که زیبایی فرش برای شما دارای اهمیت زیادی است بهتر است فرشهایی با شانه و تراکم بیشتر را خریداری نمایید ولی اگر می خواهید دوام بیشتری داشته باشد، برخی فرش های ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۲۰۰ یا ۱۰۰۰ مناسب تر هستند. علت دوام کمتر فرش های ۷۰۰ شانه این است که نخ آنها لطیف تر است و کمی نازک تر هستند. البته این کاهش ضخامت خیلی زیاد نیست.

فرش را از کجا خریداری کینم ؟

بهتر است فرش را در مراکزی خریداری نمایید که خرید را ضمانت می کنند و همچنین تجارتخانه هایی که معتبر هستند .نمایشگاه های فرش زیادی وجود دارند اما نکته قابل اهمیت خرید از تولید کننده اصلی و ضمانت ماست نه خرید از برخی فروشگاه ها که بعضا نماینده ما نیز نیستند.

فرش ارزان بخریم یا فرش گران ؟

قطعا کیفیت در انتخاب و خرید مهم ترین مساله است خارج از اینکه آیا فرش ارزان و یا گران است.این انتخاب بر عهده شماست همین جمله متخصص فروش ما را بس که* هیچ گرانی بی حکمت و هیچ ارزانی بی علت نیست* (مهندس نوذری)

دیدگاهتان را بنویسید